stars
stars

 

 
 

Budúcnosť bývania na Slovensku?

Ako by mala(bude) vyzerať budúcnosť bývania na slovensku? Ako sa osamostatniť od rodičov? Kde nato vziať financie?
Nie každý z nás má možnosť vziať si hypotéku, alebo nie každý sa chce zadĺžiť na desiatky rokov. Jedným(podla mňa najrozumnejším) riešením je nájomné bývanie. Je jednoznačne lacnejší ako hypotéky, plus sa človek nemusí zadĺžiť na celý život. Bohužiaľ tento sektor na slovensku v podstate neexistuje a dlhé roky sa ho ani nedarí rozbehnúť.
Fakty oproti západnej európe sú zarážajúce. Na slovensku je nájomných bytov cca 5% kdežto v zahraničí to je radovo niekoľko desiatok percent(rakúsko 43%).Podla štatistik je na slovensku viac ako 40% domácnosti preplnených, až 60% mladých ľudí vo veku od 18-34rokov býva s rodičmi, chýba nám tu 250.000 nových bytov ktorých výstavba by stala cca 12miliard €.
Pričom pomôcť mladým osamostatniť sa môže najviac práve sektor nájomných bytov, ktorý by zároveň aj konkuroval bankám a tie by boli nútené pre nižší záujem o hypotéky znižovať úrokové sadzby tak ako je tomu v zahraničí.
Dúfajme, že nový zákon o fonde rozvoja bývania pomôže pritiahnuť aj súkromný sektor(pre ktorý musí byť výstavba nájomných bytov výhodná), ktorý by cez lacnejšie úvery mohol začať tieto nájomné byty stavať a pomôcť tak mladým osamostatniť sa.

Teraz už len musíme čakať a uvidíme ako sa situácia na trhu s nájomným bývaním na slovensku vyvinie a či sa aspoň čiastočne priblížime západnej európe.

 

RH