stars
stars

 

 
 

Majitelia bytov, pripravte sa na zmenu. Spoločnými priestormi bude už aj balkón či terasa.

Prislúcha k vášmu bytu balkón, lodžia či terasa? Po novom by sa z nich mali stať spoločné priestory. Predpokladá to novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá je v parlamente už v druhom čítaní.

Na rovinu si povedzme, že sa nieje čoho obávať. Nie, váš nepríjemný sused či suseda sa nebudú môcť domáhať vstupu na váš balkón či terasu.

Zmena je ale ževraj potrebná. Momentálne totižexistuje viacero názorov či je alebo nieje balkón súčasťou bytu. Niekto ho vníma ako ktorúkoľvek časť bytu, ďaľši poukazujú na to, že tento priestor je súčasťou vonkajšej stavebnej konštrukcie.

Novela, ktorú predložili poslanci jednej z koaličných strán by v tomto mala urobiť jasno. Balkón, lodžia či terasa sa majú stať spoločnými priestormi.

V užívani by ale nemala nastať žiadna zmena. Vlastníci ich budú môcť užívať, tak ako doteraz.

Ak nastane spomínana zmena, neznamená to že na váš balkón budete musieť pustiť kohokoľvek kto má spoluvlastnícke právo vrámci bytovky.

V zákone budú jasne definované osoby, ktoré budú mať právo vstupu na váš balkón či terasu. Ale aj tieto osoby vás budú musieť o vstup najskôr požiadať.

Bude sa jednať napríklad o zástupcu spoločenstva vlastníkov bytov, správcu alebo ďalšej osobe, ktorá je oprávnená vykonávať opravu/a pod./.