stars
stars

 

 
 

REALITNÝ MAKLÉR – ÚSPORA ČASU, ÚSPORA FINANCIÍ

Pri rozhodovaní o predaji či kúpe nehnutelnosťi nastáva otázka s realitným maklérom či bez? Predpokladám, že vačšina z nás už niekedy niečo predávala a určite aj niečo predala. Ale to niečo pre vačšinu nebola nehnuteľnosť, neboli v tom celoživotné úspory, rozhodnutie o budúcnosti, ktoré Vás može ovplyvniť viac ako si myslíte.

Plne rešpektujem rozhodnutie ľudí, ktorí sa vydajú cestou svojpomocného predaja.  Existujú realitné portály, FB inzercie, atď atď a už som predsa „niečo“ v živote predal.

Čo sa ale stane, ak svoj inzerát zaradíte medzi stovky(tisíce) ďalších inzerátov na portál? Na aký portál? Aké fotky?  Akou cenou? Ako robiť obhliadky? Ako neskor vyjednávať? S kým vlastne vyjednávať? Kto mi spraví zmluvy? Spraví mi dobré zmluvy? A ako je to vlastne s daňou, trvalým pobytom, energiami…… A takto by som mohol pokračovať do nekonečna.

Tých úskalí a nástrah je v tejto sfére toľko, že aj profesionáli sa medzi sebou radia, aby boli vždy v obraze a vedeli čo najlepšie poradiť svojim klientom.

Kedysi boli autá, ktoré sme si takpovediac vedeli opraviť sami, svojpomocne, s heverom, klúčom a žuvačkou(macgyver). Dnes je to už ale celé inak, je to ťažsie, zložitejšie, niekedy pre nás samých nemožné, tak chodíme do autoservisov, v lepšom prípade do špecializovaných autoservisov.

Ako som už spomínal, plne rešpektujem rozhodutie nektorých na svojpomocný predaj. Na druhej strane, na základe mojich osobných a profesných skúseností, odporúčam sa pred takýmto rozhodnutím aspoň stretnúť s profesionálnym maklérom.

A ako nájdem profesionála? Tak ako som spomínal v blogu minule, vždy si vyberajte na základe referencií.

 

Radovan Horský – www.chcemebyvat.sk