stars
stars

 

 
 

CVERNOVKA


 

Začnem najprv trochou histórie. Čo je, alebo čo vlastne bola Cvernovka? Reč je o bývalej textilnej továrni Danubius postavenej na začiatku 20. storočia. V roku 1904 mala fabrika už 8 budov. Staroružová budova, ktorá nám trochu pripomína bratislavský hrad sa nachádza na Trnavskej ceste a navrhol ju známy viedenský architekt Mayereder.. Od roku 2008 sa vedú dohady, či bude táto prekrásna budova, alebo aj ďalšie budovy z komplexu vyhlásené za národné pamiatky. Osobne som za, aby čo najviac historických budov ostalo stáť, aby boli zrekonštruované a aby sme si naše dedičstvo zachovali. Ale o tom dnes písať nechcem. Dnes Vám chcem ukázať ako možno bude vyzerať budúca tvár Cvernovky.

Po tom čo ku koncu minulého roku predala česká developerská skupina Sekyra projekty francúzskej spoločnosti JF Hamilton Group, tá nám ihneď ukázala jej predstavu budúcej podoby Cvernovky.

Podľa oficálnych informácií francúzskej spoločnosti by na štvorhektárovom pozemku malo vyrásť 125.000m2 úžitkovej plochy. Prioritou by mali byť byty, ale taktiež kancelárie, či priestory pre obchod a služby. To všetko by malo vyrásť okolo dvoch veľkých vnútorných záhrad.

Francúzi plánújú v areáli Cvernovky postaviť hlavne dostupné bývanie v bytoch s malou výmerou, kde by ceny mohli začínať na úrovni 45.000,-Eur. Koľko bytov to konkrétne bude uvidíme až v budúcnosti, podľa dopytu na trhu s bývaním. Lokalita má potenciál na stovky bytov, možno i viac.

Investor taktiež uvádza, že na zabezpečenie čo najväčšieho kľudu a ticha bude pod areálom vybudované podzemné parkovisko.

Podľa informácií chce ale investor čo najviac zachovať podobu budov a ich charakter. Začiatok výstavby je naplánovaný na jar tohto roka. Zo začiatku budú prebiehať práce hlavne na prístavbách okolitých budov, samotná budova Cvernovky by mala prísť na radu ako posledná.

Ja už len dodám, verme že sa zachová čo najviac “starého” a podarí sa to developerovi vkusne skombinovať s novým.

RH