stars
stars

 

 
 
Cena:
Dispozícia:
Plocha:
Podlažie:
Druh objektu:
Balkón:
Záhrada:
Pivnica:
 
info v RK
zámok
3606 m2
1,2,3
chateau
áno
32 km2
vínna
 
 

Prekrásny zámok v blízkosti prahy

Dejiny zámku sa datujú ku koncu 14.storočia. Až do konca 17.storočia sú správy skôr kúskové a historické zdroje sa o tomto objekte striedavo zmieňujú ako o pevnosti, či zámku.

Podrobnejšie informácie o stave budovy a jej vlastníctve sú známe od konca 17.storočia. V roku 1961 získal zámok do svojho vlastníctva Václav Vojtech zo Šternberka a pri tejto príležitosti bol taktiež vypracovaný prvý podrobný popis zámku. Ten v tejto dobe prechádzal rekonštrukciou, ktorej finančná náročnosť mala za následok predaj zámku rodu Gallasových, ktorí boli jeho vlastníkom od roku 1727 až do začiatku 19.storočia. Behom tejto doby zámok dvakrát navštívila Mária Terézia. Obidve návštevy(v roku 1754 a 1757) boli poďakovaním cisárskeho dvora vtedajšiemu majiteľovi Jozefovi Filipovi Gallasovi, ktorý mal funkciu najvyššieho správcu Královstva Českého.

V roku 1803 bol zámok predaný Janovi Wborzilovi, nájomníkovi nalehozevského panstva. Jeho syn Johan Wilhelm Woborzil ale viedol nákladný spoločenský život a svoj čas a peniaze investoval skôr do iných záľub. V polovici 19.storočia bol preto nútený zámok predať(Woborzil bol ževraj zanieteným ornitológom a historické správy hovoria, že „starajúc sa viac o vtáctvo nebeské než o svoje plány prišiel o celý majetok“).

Novým majiteľom sa tak v roku 1847 stal významný cukrár Antonín Balle a v jeho vlastníctve ostal zámok aždo oku 1892. V tomto roku sa stal vlastníkom Jindřich Benies, po rozvode potom jeho žena Matylda.

Behom druhej svetovej vojny na dva roky(1942-1944) využíval zámok zväz nemeckej mládeže(Hitlerjugend). Po roku 1945 s krátkou prestvkou, keď v budove zámku sídlila Ústredná škola československého zväzu mládeže, objekt a celý areál využívala armáda.

 

V priebehu svojej viacstoročnej histótie zámok trikrát vyhorel a to v rokoch 1827, 1857 a 1924. Súčasná podoba zámku je výsledkom úprav, ktoré boli prevedené po treťom požiari v empírovom šýle podľa návrhu Kašpara Předáka.

Po roku bol zámok v správe súkromných firiem a do roku 2003 chátral. Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá od tohto roku prebiehala zásluhou nového majiteľa ale zámku dokázala navrátiť jeho historickú hodnotu a zároveň implementovať moderné technológie spolu s radou štýlových prvkov, ktoré značne skvalitňujú pobyt v zámku.

 

Celková obytná plocha je 3606 m2 a ponúka tak priestor pre najrôznejšie aktivity. V zámockom areáli, ktorý sa rozprestiera na ploche 31775 m2 sa okrem zámku nachádza takisto napríklad dom pre hostí, samostatná budova ochranky a šesťmiestnie parkovacie státie. Široké možnosti využitia zámku a celého areálu ďalej rozširujú napríklad súkromné stajňe o rozlohe 250 m2ku ktorým je pripojený taktiež výbeh pre kone.

Areál zámku je zapísaný Rejstříku státniho seznamu kultúrnych pamiatok. Zámok aj zámocký areál sú v súkromnom vlastníctve a nie sú prístupne verejnosti.

 

Kompletné informácie o zámku vrátane fotografií budú prezentované potencionálnym záujemcom výhradne pri osobnom stretnutí.