stars
stars

 

 
 

Prečo predávať a kupovať cez realitku?(reakcia na tv vysielanie)

Vážený klienti, milý priatelia. Cez obed som si náhodou zapol TV a natrafil som na vysielanie kde sa rozoberalo prečo predávať a kupovať cez realitnú kanceláriu a čo by mala táto kancelária vrámci provízie urobiť. Rád by som sa týmto smerom k danej téme vyjadril aj ja, keďže tam bolo spomenutých pár mätúcich argumentov(chvalabohu tam bol majiteľ RK a niektoré stihol objasniť).

Takže prečo predávať a kupovať cez realitnú kanceláriu(RK)? V prvom rade kôli garancii, že daná nehnuteľnosť, ktorú kupujete bude naozaj „čistá“(preverená) a vy neprídete o svoje peniaze. Ďalej taktiež RK musí vypracovať rezervačnú zmluvu, zmluvu o budúcej zmluve, poprípadne priamo kúpnu zmlvu(zmluvu o prevode vlastnického práva), návrh na vklad do katastra nehnuteľností a ak je treba aj splnomocnenia a množstvo ďalších zmlúv či potrebných podkladov. Ako som už spomínal v TV relácii bolo spomenutých viacero mylných faktov. Rád by som sa ihneď vyjadril k jednému, ktorý ma jednoznačne zarazil najviac. TV oslovila právničku, ktorá odporúča nepodpisovať rezervačnú zmluvu. Neviem akú dlhú prax má táto pani právnička a nechcem sa jej nijako dotknúť, ale podať takáto najnezmyselnejšie odporúčanie aké som kedy počul priamo v TV a celému národu, tak sa vôbec nečudujem, že viera v RK v SR je taká ako je. REZERVAČNÁ zmluva je vôbec prvý a najštandardnejší právny(ak chcete zmluvný) krok medzi predávajúcim a kupujúcim. V tejto zmluve sa prvýkrát obe strany dohodnú na konečnej sume za danú nehnuteľnosť, je tu celá nehnuteľnosť kompletne charakterizovaná a obe strany ňou dávajú najavo svoj vážny záujem predať a kúpiť danú nehnuteľnosť. Je to bežná prax ako u nás, tak i v celom vyspelom svete. Takže v tomto prípade pani právnička stúpila podľa môjho názoru riadne, ale naozaj riadne vedľa.

Ďalej boli spomenuté neprofesionálne služby a zle vypracované znluvy. Áno v jednej veci musím súhlasiť. Na našom trhu je veľa RK a nie každá je bohužial profesionálna a nie každá používa k vytváraniu zmlúv právnika(ja používam právničku s viac než 10ročnou praxou v realitách). Bohužial túto situáciu vo veľkej miere vytvoril štát svojimi zákonmi, kde ako povedala jedna moja známa „iba u Vás a u nás(ČR), može robiť realiťáka aj cvičená opica“ . S týmto sa musim stotožniť, lebo jediná zákonná podmienka na to aby som mal RK, je 5ročná prax, alebo určitý druh vzdelania. Ani jedno ani druhé Vám však nezaručuje, že daný maklér, či RK vedia čo robia. Kde su nejaké povinné školenia a skúšky dane v zákone? Bohužial nikde. K tomuto by som už iba dodal: áno na trhu sú aj neprofesionáli, tak isto ako máte dobru a zlú reštauráciu, preto si treba vybrať správnu RK a kľudne sa opýtať, ako dlho je na trhu, akú ma prax, akého ma právnika, školenia, skúšky a podobne(viac o mojich výsledkoch nájdete v sekcii O MNE).

Taktiež v TV relácii spomenul maklér rozbroj medzi RK a právnikmi. Nestretávam sa s tým naštastie príliš často, ale aj tak častejšie ako by som si prial ja, či moji klienti. V tomto prípade sa jedná o to, že právnici, ktorým si dajú klienti skontrolovať zmluvy vo valnej väčšine nepoznajú bežnu realitnú prax, postupy a podobne a následne z toho vychádzaju vyhlásenia typu „nepodpisujte rezervačnú zmluvu“ čo je holý nezmysel. Ak je RK kvalitná s kvalitným právnikom, tak sama zodpovedá za kvalitné vypracovanie zmlúv(postupy overené dlhoročnou praxou) ale i napriek tomu potom príde k rozbroju možno s kvalitným právnikom, ktorý sa ale do danej problematiky vôbec nerozumie a potom sa prípad zbytočne komplikuje. V mojom prípade sa jedná o 6ročnu prax a ani raz sa mi nestalo, že by sa po podpise rezervačnej zmluvy daný obchod nedotiahol do úspešného konca.

Ku koncu by som sa rád vyjadril k téme provízia, ktorá tam bola tak isto spomenutá. V TV sa spomínali sumy v rozmedzí medi 1.500 – 2500,-Eur. Chvalabohu tam ból majiteľ RK a ihneď províziu uviedol na správnu mieru. Provízia sa totiž odvíja od ceny nehnuteľnosti a to vo výške 3 – 5% z ceny nehnuteľnosti. Naozaj neviem ako môže nejaká RK ponúkať plnohodnotné služby v sume 1.500,-Eur(na konci článku spomeniem, čo všetko je v provízii zahrnuté). Samozrejme, klient má právo výberu, či bude predávať alebo kupovať nehnuteľnosť cez RK(riskovať či neriskovať?), či bude platiť 1.500 – 2.500,-Eur, alebo či si vyberie naozajstného profesionála, ktorý je síce o niečo drahší, ale na druhú stranu berie iba štandardnú províziu a za ňu ponúka adekvátne služby.

V rámci provízie sú zahrnuté napríklad aj tieto služby:
– ocenenie nehnuteľnosti a stanovenie jej reálnej trhovej ceny(plus X ďalších záležitostí, kým sa nehnuteľnosť vôbec dostane na trh).

– preverenie nadobudnutia nehnuteľnosti a jej „čistoty“ ešte pred predajom.

– inzercia na hlavných realitných portáloch(nie na desiatkach free portáloch, ale na tých pár hlavných a platených portáloch), taktiež inzercia v tlači(v takej, kde to má zmysel).

– kompletný právny servis, poradenstvo – či už právneho alebo finančného charakteru pre oba zmluvné strany.

– taktiež vrámci provízie klient dostáva v podstate celú prax svojho makléra, všetky jeho vedomosti, kontakty na vyriešenie prípadných problémov ako napr. pri dlžobách, exekučných konaniach, ombudsmana a podobne.

– takisto by sa mal maklér vedieť postarať o lepšiu hypotéku pre klienta, vybaviť sťahovákov za lepšiu cenu, poprípadne mať obchodných partnerov aby vedeľ klientom vybaviť rôzne zľavy na tovar, či služby ak sa rozhodnú napríklad rekonštruovať.

– samozrejme vecí čo sú zahrnuté v provízii je oveľa viac, niektoré sú akoby až neviditeľné na prvý pohľad a ostatné Vám už rád poviem osobne.

 

Takže čo dodať na závar? Predávať či kupovať cez realitnú kanceláriu? Podla mojej praxe a skúsenosti jednoznačne áno, len si treba SPRÁVNE vybrať cez ktorú.

Vážený klienti a priatelia, či už sa rozhodnete predávať či kupovať cez realitnú kanceláriu, alebo na vlastnú päsť, prajem Vám veľa šťastia a úspešný obchod, lebo kvalitne bývať chceme všetci:)

 

RH